Metódy prenosu motívu na kožu

Prehľad najpoužívanejších spôsobov prenosu motívov na koži

Spôsob prenosu motívov na kožu za posledných pár rokov prešiel raketovým vývojom rovnako, ako je tomu u tetovacích strojčekov alebo ihiel a cartridgí. Od kreslenia na koži liehovou ceruzkou až po tlačiarne, ktoré rovno vytlačia motív.

Popíšme si v skratke, aké metódy sú najpoužívanejšie:

Tetovanie rovno na koži, bez prípravy motívu.
Pre hardcore tatérov

 

Návrh motívu priamo na koži pomocou fixiek na telo:
Najjednoduchšia a zároveň najnáročnejšia metóda.
 

 

Klasický prenos cez kopírovací papier:
Najbežnejším spôsobom je prenos pomocou kopírovacieho papiera (uhlového). Vybraný motív vytlačíme na klasickej tlačiarni, vyskúšame na tele zákazníka, upravíme v počítači, zase vytlačíme a to aj niekoľkokrát. Pokiaľ je motív finálny, položíme ho na kopírovací papier a obtiahneme tlakom ceruzkou. Kopírovací papier je dostupný v niekoľkých variantoch a to buď kopírovací papier samotný, alebo rovno s pauzákom, ktorý slúži pre samotný prenos motívu na koži. Len pre zopakovanie, prenášame na oholenú pokožku, ktorá bola predtým dezinfikovaná vhodným prípravkom a osušená, zbavená mastnoty a nečistôt pomocou roztoku mydla a vody v spreji. Na prenos a zafixovanie motívu na koži patrí medzi najobľúbenejšie produkty Stencil Stuff, ktorý nanesieme vo veľmi tenkej vrstve na koži, necháme mierne zaschnúť, motív na papieri priložíme na telo a držíme 30 – 60 sekúnd, aby sa motív skutočne obtlačil. Pokiaľ dôjde k nedokonalostiam, očistíme ihneď mydlom a obrúskom a chýbajúcu časť obtlačíme znovu pri rovnakom postupe. Prípadne dokreslíme motív fixou určenou na kožu. Potom necháme chvíľku zaschnúť, aby sa motív na koži udržal čo najdlhšie a my ho nemuseli znovu obtlačiť. Je nutné si uvedomiť, že pravidelným čistením miesta tetovaného mydlom a obrúsky si vlastne motív stierame, je teda potrebné prípravu urobiť čo najlepšie, aby motív na koži očistu vydržal.  

 
 

Príprava motívu pomocou termokopírky
Termokopírka funguje tak, že tlačová hlava obsahuje rad polovodičových vykurovacích teliesok, ktoré sa zahrievajú priechodom elektrického prúdu a pri styku s termo citlivou vrstvou papiera výrazne mení farbu (čierna). Pri kopírovaní na termokopírke vložíme motív a termopapier pri ktorom vyberieme polopriehľadný žltý papier a kopírujeme. Tu je nutné si preštudovať návod ku kopírke a skúšať, rôzne rýchlosti, tmavosť a zrkadlenie dajú rôzne výsledky a je treba „vyladiť“ nastavenie, aby bol kopírovaný motív optimálne vytlačený.
 

A inštruktážne video:

Tlač motívu pomocou tlačiarní Epson EcoTank
Najnovšou metódou je potom tlač na papier pomocou tlačiarní Epson EcoTank a špecializovaných náplní do tejto tlačiarne. Je možné si vybrať akúkoľvek tlačiareň Epson EcoTank. Pre tých, ktorí chcú tlačiť z tabletu alebo telefónu je odporúčaná tá, ktorá má funkciu WiFi Direct. Dôležité je naliať špeciálnu InkjetStencil do všetkých nádržiek tlačiarne (do čiernej viac, do ostatných stačí trochu). Nesmie sa zmiešať atramenty dodávané k tlačiarni. Vhodné je potom používať Inkjet Stencil papiere , ktoré majú vhodnú štruktúru na prenos motívu – farba sa na nich nerozpíja a zároveň ani neroztiera. Papiere Inkjet Stencil sú tenšie ako klasické kancelárske papiere. Pre finančnú úsporu je vhodné použiť klasickú tlačiareň na vyladenie veľkosti motívu so zákazníkom a až finálny obrázok tlačiť na tlačiarni Epson EcoTank.
Výhodou tejto metódy tlačenia motívu je, že môžete tlačiť aj veľmi zložité motívy, malé detaily a tlačiareň ich zvládne preniesť na papier, zároveň tlačiareň nemuchlá papier a nespôsobuje problémy, aké nastávajú niekedy pri tlači cez termotlačiareň.


   

A inštruktážne video:
https://youtu.be/VFukgfhwcEk